5 dolog amit tehetsz, ha csivavád nyugtalan
A csivavák nagyon jól ki tudják fejezni, hogy milyen hangulatban vannak éppen. Ha tudsz olvasni a kedvenced testbeszédjéből, akkor biztosan látod, amikor valami nem tetszik neki és nyugtalan. Fontos, hogy ilyen helyzetben tudd, hogyan kell cselekedni, és mindig nagyon megfontoltan tedd meg a következő lépéseket, hogy ne okozz még zaklatottabb pillanatokat számára. A következő öt dolgot teheted, hogy megkönnyítsed kutyádnak a félelmei leküzdését:
1, Találd meg az okot.
Első és a legfontosabb, hogy keresd meg azt a kiváltó okot, ami miatt a csivava frusztrált, fél vagy ideges. Néha ez teljesen egyértelmű, mint amikor csengetnek, valószínű, hogy az érkező idegen vagy ismerős zavarja a csivavád köreit. De más helyzetekben nem annyira egyértelmű, mi váltja ki a kutyádból ezt a reakciót. Figyeld nagyon a testbeszédjét, abból kitalálhatod, mi zavarja kis kedvencedet. Éppen nagyon figyel valamit? Elszalad és elbújik valaki vagy valami elől? Nagyon éberen nézelődik, kétségbeesetten tekintget mindenfelé? Ilyenkor lehet, hogy a környezetében van valami, ami kiváltotta belőle a hangulat változást. Ha magadtól nem tudsz rájönni, mi okozza ezt a csivavádnál, kérj segítséget egy szakértőtől.
2, Távolítsd el a kiváltó okot.
Először el kell távolítanod a kutyád útjából azt a tényezőt, ami kiváltja nála a nyugtalan állapotot. Ezzel már sokat tettél azért, hogy jobban érezze magát, mivel minél többször találkozik a számára bizalmatlan „dologgal” annál ingerültebb lesz amikor újra kapcsolatba kerül vele. Amint rájöttél, hogy mi váltja ki ezt a hangulatváltozást, tartsd távol a kutyádtól amennyire csak lehet, amíg ki nem találod, hogyan tudod őt megszabadítani a félelmétől a megfelelő módszerrel.
3, Ne kényszerítsed, hogy szembenézzen a félelmével.
Sokszor azt gondoljuk, hogy ha erőltetjük, hogy menjen közel és nézze meg „azt” amitől fél, akkor majd meglátja, hogy nem kell tartani tőle, és minden rendben lesz. A kutyák nem így működnek. Ha beleerőlteted a csivavád egy olyan helyzetbe, amit stresszt vált ki belőle, gyorsan olyan szintre emelkedhet a félelme, hogy átmegy agresszivitásba. Ebben az állapotában elveszíti a fejét, megtámadhatja az a tárgyat, kutyát vagy személyt, amitől fél, és az is előfordulhat, hogy véletlen Téged harap meg.
4, Képezd őt.
A legjobb módja, hogy segíts a csivavádnak legyőzni a félelmeit az, ha sokat foglalkozol vele és képzed őt. Nagyon sok technika létezik, amikkel segíthetsz a kutyádnak, hogy melyik válik be leginkább nektek, az függ a szorongásának az okától, a kutyádtól és Tőled. Válaszd azt a módszert, ami a legjobb az adott helyzetben. Ha a kutyád félelme megnehezíti a hétköznapjaidat, és emiatt nem tudjátok felhőtlenül élvezni az együtt töltött időt, mindenképpen keress fel egy szakembert. Egy kutyakiképző nagy tapasztalattal rendelkezik, és tudni fogja, melyik a legjobb módszer, hogy segítsen a kutyádnak leküzdeni a félelmeit.
5, Ne büntesd meg!
Ha a csivava fél valamitől, fenyítéssel csak az érheted el, hogy még jobban fog félni. Ilyen helyzetben könnyen válhat agresszívvá a kedvenced. Semmiképp se büntesd meg! Hívd oda magadhoz, és mondj neki pár kedves szót, gazdája hangjától biztosan meg fog nyugodni
Te is kerültél már hasonló helyzetbe? Mi volt az, ami a Te csivavádból félelmet vagy agressziót váltott ki? Hogyan sikerült leküzdeni a félelmét? Írd meg nekünk kommentben!